Boyama İşlemi

Boyama İşlemi

Boyama işlemi, cam ürünlerinde giderek moda olan ve kullanımı artan bir işlemdir. Artan teknoloji ve tekniklerle çok daha güzel ve farklı renkler elde edilmektedir. Cam kapılarda , duşakabinlerde, ofis bölmelerinde , mutfak tezgahlarında ve daha birçok yerde kullanımı artmaktadır. Boyama işleminde maliyetler,kullanılan boya cinsine ve tekniğine göre değişiklik göstermektedir.

Boyanın rengi aynı olmasına rağmen,camın düz veya extraclear olmasına , boyanın kalaylı veya normal yüzeye atılmasına,tabanca veya baskı hattı kullanılmasına,boyanın çinko veya bromür bazlı olmasına,göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden aynı boya rengi farklı üreticilerde farklı çıkabilir. Kalitesiz malzeme ve teknik ile yapılan boyalar,cam yüzeyden kimyasal değmesi veya darbeyle camdan çıkabilir.

Firmamızda,en yüksek kalitede emaye boya kullanılmaktadır. Emaye boya atıldıktan sonra temperleme işlemi yapılan camlar,asla çizilemez veya camdan sökülemez. Camın kullanılacağı yere göre birden fazla kat atılabilir. Özellikle ışık sızması istemeyen müşterilerimizin bunu belirtmesi gerekmektedir. Yoksa tek kat atılıp sıkıntı yaşanabilir. Özellikle yurtdışına giden ürünlerde belirli standartların olmasına dikkat edilmelidir. Bu standartlara uymayan ürünler kabul edilmeyebilir. Beyaz eşyalarda yapılan boyaların ,aydınlatma ürünlerinin ve diğer ürünlerin standartları ve dikkat edilmesi konular farklıdır.

IK testlerindengeçmek isteyen müşterilerimizin,özellikle bizlere bunu belirtmelerini rica ederiz. Çinko bazlı boyalar,temperleme işleminde zayıf bölgeler bırakarak Ik testlerinden kalınmasına sebep olabilir. Bu ürünlerde boyanın baz maddesinin değişmesi gerekir.