Temper

Temper

Temperişlemi,cam işleme bölümünün en hayati aşamasıdır.Camlarda gördüğünüz hataların büyük çoğunluğu temper işleminin hatalı olmasından kaynaklanmaktadır.

Temper işlemi kısaca camı cinsine göre belirli dereceye kadar yükseltip sonra hızlıca soğuması işlemidir. Bu işlem camda bir germe çekme kuvveti alanı oluşturarak camın darbe alması durumunda ufak parçalara kırılarak yaralanmaların önüne geçilmesidir.

Ne yazikki sadece temper makinası almakla temper işlemi bitmemektedir. Muazzam bir teknik bilgi ve birikim gerekmektedir. Camın şekil,kalınlık,kaplama,renk ve ebatına göre farklı ısı dereceleri uygulanmalıdır. Camın ısıl işlemde ne kadar kalacağı camın cinsine ve birçok özelliğe göre değişir aynı şekilde camın soğuması soğutma türbinlerinin yakınlığı soğutma süresi ve daha yüzlerce faktör camın temper özelliğini değiştirir. Ne yazıkki bilinçsizce yapılan temper işlemi sonucunda camda rulo izleri gökkuşağı renk oluşumları merceklenmeler camda bombelenme camın binalarda kötü görüntü oluşturması dalgalanma ve daha bir çok kötü sonuç doğurabilir. Ayrıca istenen sayı ve büyüklükte parçalara ayrılmaması yine tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Firmamız konveksiyonel eşit ısı dağılımlı 2 temper makinasıyla yıllardır temper alanında büyük teknik tecrübe ve birikime sahiptir. Sizlere her alanda yardımcı olmaktan memnuniyet
duymaktayız. Temper işlemimiz TS EN 12150-1 standartlarına göre yapılmaktadır.

Her ne kadar temper cama darbelere ısı değişimlerine belirli bir dayanıklılık sağlasadatemperin amacı bu değildir. Çünkü kenarlardan mukavemeti artan camın köşelerden darbelere daha da zayıf hale gelir. Amaç parçalanma durumunda küçük tehlikesiz parçalara ayrılmasıdır.

Ayrıca yanlış bilinen bir konuda yarı temper konusudur. Bazı ürün şekil veya kullanım alanına göre yarı temper işlemi uygulanabilir bu kandırma yöntemi değildir. Parçaların dağılmamasını isteyen kullanıcılar ise temper işleminin yanı sıra lamine işlemini de tercih etmelidir.