Serigrafi Ve Baskı

Serigrafi Ve Baskı

Serigrafi, cam’a desen verilmesi işlemidir. Normal boyadan farkı tabanca veya boya hattında atılmaz. Öncelikle, desen ipek kalıba aktarılır, daha sonra ipek baskı hattında cama basılır. Boyanın inceltilmesi gibi ufak farklar mevcuttur.

Desenin yoğunluğuna renk geçişlerine göre farklı boya ve ipek seçimi yapılır. Özellikle mutfak tezgahlarında farklı desenler uygulanmaktadır. Ayrıca Uv baskı yöntemiyle cama bir çok desen yapılabilir;fakat uv desen çizilmeyle camdan çıkabilir dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Camı bilmeyen kişilerin yaptığı serigrafi işlemleri ne yazıkki zamanla dökülmeye bozulmaya sebep olmaktadır. Uygun fiyatlı diye merdiven altı yapılan serigrafiler kısa zamanda bozulmakta ve müşteri şikayetlerine sebep olmaktadır.

Serigrafi için öncelikle desenin veya basılacak resmin çok yüksek çözünürlükte seçilmesi veya çok yüksek dpi çizilmesi gerekmektedir. Daha sonra kullanılacak alana göre emaye temper boyası , organik boya veya uv boya uygunluğuna göre seçilir. Cama her türlü resim sanat aktarılabilmektedir. Ürün temas edilecek bir alanda ise temper boyası kullanılmalıdır. Ürünün güvenlik kısmı daha önemli ise organik boya kullanılır. Çok yüksek çözünürlüklü sanatsal çalışmalarda ise uv baskı seçilir. Camın arkasına yapılacak bir led ile ürün çok daha ön plana çıkarılabilir.